LNG pohon je velkým přínosem pro životní prostředí

Slavnostního předání se zúčastnili majitelé společnosti Giomir a Egal, jednatelka Giomir, manažeři IVECO a zástupci firmy GasNet i náměstek hejtmanky Jihočeského kraje a další hosté. K nákupu tahače IVECO S-WAY NP na LNG se společnost GIOMIR rozhodla nejen proto, že považuje technologii LNG za jedinou smysluplnou možnou náhradu nákladních dieselových vozů, které přestávají splňovat evropské emisní normy CO2, ale také proto, že jim nejsou lhostejné dopady dopravy na životní prostředí. „Naše firma se zajímá o ekologii, proto pořídila první tahač s návěsem na ekologický pohon,“ vysvětlila jednatelka společnosti Kamila Smudková. „Jeho provoz je čistý, tichý, kamion je velkým přínosem pro životní prostředí. Nezůstaneme ale jenom u jednoho vozu, plánujeme pořídit celou flotilu nákladních aut na LNG. Chceme být inspirací pro ostatní dopravce, aby se zamysleli nad tím, jak snížit škodlivé spaliny a produkci kysličníku uhličitého.“
předání LNG kamionu

Alternativní pohon nabídne Truck Park u dálnice D3

Jednatelka dále prozradila plány do budoucna o zřízení LNG čerpací stanice ve spolupráci s firmou GasNet a partnerskou společností Egal v areálu společnosti, který ponese název Truck Park a nachází se v blízkosti dálnice E55 a nedaleko od budované D3.

Osvědčený motor, automatická převodovka a dojezd přes 1000 km

Nový LNG tahač je osazen osvědčeným plynovým motorem Cursor 13 NP o výkonu 460 k (338 kW) a s maximálním točivým momentem 2000 Nm, který spolupracuje s 12st. automatizovanou převodovkou ZF TraXon. Vozidlo je osazeno dvěma kryogenními nádržemi LNG, které mohou mít kapacitu až 540 litrů. Ta by měla zajistit reálný dojezd přes 1000 km.

Tichý s malými emisemi. IVECO S-WAY NP kráčí k soběstačnosti

IVECO S-WAY NP zvyšuje laťku v udržitelnosti: motor na zemní plyn je nejen  mnohem tišší , ale také mnohem  šetrnější k životnímu prostředí  než ekvivalentní dieselový motor. Ve srovnání s naftovými vozidly jsou emise NO2 a pevných částic výrazně nižší. Dalším důležitým faktem je, že provozovatelům logistiky otevírá cestu k dekarbonizaci: díky biometanu je možné dosáhnout téměř úplného snížení emisí CO2 a vytvořit tak uzavřený kruh ekonomické a ekologické soběstačnosti, což je zářný příklad oběhového hospodářství. Odpověď dnes představují nákladní bio-LNG vozidla IVECO s výkonem, rozsahem autonomie a nízkými celkovými pořizovacími náklady, které přepravci potřebují pro efektivní a zisko vé provozování svých „zelených“ vozových parků.
IVECO S-WAY

Giomir přepraví ročně stovky tun

Společnost Giomir s. r. o. sídlí v Kaplici – Nádraží. Od roku 2015 se věnuje mezinárodní kamionové přepravě sypkých materiálů, které převáží nákladními vozy se sklápěcími návěsy. Ročně přepraví cca 500 tisíc tun materiálu, a to nejen vozy vlastními, ale také nákladními vozidly subdopravců.